Komíny vypouští především vodní páru
Nejmodernější filtrační technologie funguje v Jihlavě
Abychom mohli vyrobit dřevotřískové desky a OSB desky, musíme dřevo vysušit. Přitom v sušárnách třísek vznikají desítky tun vodní páry za hodinu, které po přefiltrování odcházejí do komína.
Kronospan jako první na světě použil pro odfiltrování emisí z komínů filtrační systém UTWS. Na přípravě tohoto projektu začal pracovat již v roce 2003, kdy se rozhodl rozvinout technologii používanou u malých zařízení ve Švýcarsku pro své velkokapacitní sušárny třísek. Vývoj byl velmi náročný. Technicky složité zařízení muselo být před vydáním stavebního povolení posouzeno v procesu EIA (proces posuzování vlivů záměru na životní prostředí). Účastníkem stavebního řízení byla například i nezisková organizace Arnika, která vůči stavbě filtračního zařízení neměla žádné námitky a vzdala se práv na odvolání. Stavební povolení tak nabylo právní moci 7. 5. 2007. Jihlavský závod byl první, který měl možnost toto zařízení ve svém provozu nainstalovat.
Jak filtrační systém UTWS pracuje?
V sušárně vybavené tímto filtračním systémem probíhá sušení třísek v uzavřeném okruhu. Plyny a páry uvolňované ze sušeného materiálu jsou nejprve zbaveny prachových částic v cyklonových odlučovačích a následně jsou spalovány při vysokých teplotách ve spalovací komoře. Zbytky nespálených tuhých částic jsou nakonec odloučeny v suchém elektrofiltru.
A čím je vlastně UTWS tak výjimečný? Spalováním sušících plynů a prachových částic při teplotách 750–800° C se z plynů radikálním způsobem odstraní organické látky včetně jejich aromatických složek. Právě ty byly v minulosti zdrojem nepříjemného zápachu a stížností.
Evropské směrnice plní Kronospan ve výrazném předstihu
Již před koncem roku 2007 byl uveden filtrační systém UTWS do provozu na sušárně třísek pro výrobu dřevotřískových desek a snížil emise prachu 15x a emise organických látek 5,5x. To byl skvělý výsledek, kterého se podařilo Kronospanu dosáhnout osm let před platným nařízením Evropské komise k používání tzv. BAT technologií (Best Available Technology – nejlepší dostupná technologie). V roce 2014 byl instalován UTWS i na sušárnách třísek pro výrobu OSB. Přestože se jedná o zcela originální zařízení, byl UTWS uznán Evropskou komisí jako vyspělá technologie BAT. Jeho výsledky jsou navíc lepší než běžně využívaná BAT technologie tzv. „mokré elektrofiltry“, a to právě v redukci nežádoucích organických látek.
Systém UTWS nelze vypnout!
Filtrační systém UTWS je nejenom investičně velice nákladný ale provozně se jedná i o velice složité zařízení. Je součástí technologie sušení třísek s přímým napojením na zdroje tepla. Tento systém není možné provozovat odděleně nebo některé jeho části vypínat. Zařízení vyžaduje maximálně kvalitní obsluhu a vytváří velké nároky na provozovatele. Každá porucha nebo závada je příčinou odstavení celého zařízení tedy i samotné výroby desek. Proces sušení bez filtračního systému není možný!
Výrazný přebytek emisních povolenek
Evropa se zavázala snižovat emise skleníkových plynů. Aby svůj závazek mohla plnit, funguje zde systém emisních povolenek. Každý stát EU rozděluje mezi producenty skleníkových plynů emisní povolenky. Kdo se nepřizpůsobí předepsanému trendu snižování fosilních paliv, musí si povolenky dokoupit na volném trhu. Kronospan má výrazný přebytek těchto emisních povolenek. To znamená, že dlouhodobě a velmi zodpovědně snižuje energetickou náročnost své výroby.
Výsledky měření emisí jsou pod hranicí limitů
Každý rok probíhá měření emisí a výsledky jsou zaznamenávány v centrálních registrech, kde se s nimi může každý seznámit. Měřené koncentrace škodlivin jsou hluboko pod hranicí limitů stanovených úřady. Splňujeme všechny zákonné normy. Modernizace naší výroby ale zároveň nikdy nekončí. Stále se snažíme využívat nejnovější poznatky z našeho oboru při snižování dopadů procesů výroby na životní prostředí.