V roce 2021 byl Kronospan jako každý rok partnerem studentské soutěže Stavby s vůní dřeva, kterou vyhlašuje Nadace dřevo pro život. Soutěž je určena pro české a slovenské studenty vyšších a vysokých odborných škol. Cílem soutěže je motivovat studenty, aby ve svých školních pracích využívali dřevo, díky soutěži mají studenti možnost propojit se s odborníky z oboru. Soutěž umožňuje studentům ukázat veřejnosti své návrhy dřevěných staveb a konstrukcí, a také porovnat navzájem své dovednosti získané studiem.
Vítězný není jenom jeden návrh, vyhlašuje se několik ocenění – Cena odborné poroty, Cena veřejnosti, Cena Ministerstva průmyslu a obchodu a svého vítěze si vybírají také dva partneři soutěže. Kronospan v letošním ročníku ocenil návrh Přístavba sokolovny, jehož autorem je Tomáš Strnadel, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze.
Všichni ocenění studenti kromě finanční a věcné odměny měli možnost navštívit také jihlavský Kronospan, kde pro ně byl připraven dvoudenní program. V rámci programu se studentům věnovali zaměstnanci Kronospanu – probíhaly produktové prezentace, studenti navštívili laboratoř a dostali se i do jednotlivých výrob, poznali tak Kronospan opravdu důkladně a ze všech stran.
„Jsem ráda, že jsme v letošním roce mohli v našem závodu opět přivítat oceněné studenty. Uvědomujeme si, jak důležitá je spolupráce s mladou generací. O to víc mě těší i zpětná vazba studentů. Vím, že naši zaměstnanci, kteří se studentům (a nejen vítězům soutěže Stavby s vůní dřeva) během exkurzí věnují, odvádějí profesionální práci. Vážím si jejich zodpovědného přístupu a způsobu jakým Kronospan reprezentují,“ říká jednatelka Sylva Krechlerová.
Zpětná vazba studentů:
„Předně bych rád ještě jednou poděkoval jak Kronospanu, tak Nadaci. Byla to unikátní šance nahlédnout do zákulisí takto rozsáhlé produkce. Osobně jsem nejvíce ocenil možnost nahlédnout do všech stupňů výroby a příležitost dostat se do bezprostředního kontaktu s ní. Potěšila mě vstřícnost a otevřenost všech zúčastněných zástupců Kronospan. Podařilo se jim vytvořit příjemnou atmosféru, čímž se zážitek ještě pozvednul. Přínosem ale byla též prezentační část. Jejich forma dobře připravila půdu pro následující den a taky jsem si ujasnil informace o produkci firmy. Tím bych vyzdvihnul pořadí, v jakém se vše konalo. Naopak prostor se otevírá v možnosti zvát více studentů a otevřít se více vysokoškolákům během roku. Jedná se rozhodně o zajímavou příležitost. Závěrem děkuji za pohostinnost, se kterou se nás ujali.”
Tomáš Strnadel, Fakulta architektury ČVUT Praha, výherce Ceny KRONOSPAN za návrh Přístavby sokolovny z kategorie Dřevěné stavby – velké.
„Celá exkurze mi přišla super a dost zajímavá. Dostalo se k nám velké množství informací, které nelze jen tak někde získat.
Hodně oceňuji čas a péči, která nám byla věnována a celkový přístup všech pracovníků Kronospanu, kteří nás měli na starosti, bylo o nás opravdu výborně postaráno.
Jedna z nejvíce zajímavých částí byla samotná exkurze areálu, kde jsme měli možnost vidět výrobu OSB desek od přivezeného dřeva až po výsledný produkt, stejně tak dřevotřísky, kde jsme obzvláště ocenili, že recyklace je důležitou součástí, která se s postupem času výrazně zlepšuje, zároveň se plánuje i u výroby OSB desek. Nechyběla ani návštěva areálu s laminací. Celkově mě asi nejvíce fascinovalo, jak málo lidí se v těchto areálech celkově pohybovalo. Je jasné, že ve výrobě již zastávají nejvíce práce stroje, ale až teprve při návštěvě těchto areálů, si to člověk plně uvědomil. Ačkoliv Kronospan v Jihlavě zaměstnává kolem 700 lidí, ve výrobě samotné, OSB, dřevotříska, laminace, jsme napočítali ztěží do 20.”
Adéla Koubová, Architektura IV UMPRUM, výherkyně Ceny odborné poroty za návrh obytné čtvrti Vertikální zahrady z kategorie Dřevěné stavby – velké.
„Když jsem přebíral cenu v soutěži Stavby s vůní dřeva a zjistil, že v balíčku cen je i návštěva výrobních závodů Kronospan a Stora Enso budilo to ve mně větší radost, než samotné finanční ohodnocení. Informace, která má hodnotu, musí plynout z osobní zkušenosti, a tu nezískáte z obrazovky počítače. Každá zkušenost, která je spjata s oborem architektury, je pro architekta velkou konkurenční výhodou pro jeho profesní život. Každá zkušenost se dříve nebo později obtiskne a projeví v naší tvorbě. Proto jsem za zkušenosti, které jsem získal od firmy Kronospan opravdu velice vděčný. Celé dva dny probíhaly ve velice přátelském a pozitivně laděném duchu. Poznávat, vidět, zažít, nasát atmosféru různých prostředí a poznat různé přístupy je základem pro naši práci a za to bych rád moc poděkoval všem, kteří se podíleli na dvoudenní exkurzi a přenesli na nás kousek sama sebe. Lidé, které jsem měl při návštěvě možnost poznat, dělají svoji práci nejen na vysoké úrovni, ale zejména srdcem.”
Ondřej Buš, Fakulta architektury ČVUT Praha, výherce Ceny odborné poroty za návrh Minipaneláku z kategorie Dřevěné stavby – malé.