+420 567 124 201 office@kronospan.cz

25 let Kronospanu v Jihlavě

V čem tkví tajemství 25 let úspěšného fungování Kronospanu? Byl vždy o krok napřed

Před pětadvaceti lety se v Jihlavě začala psát éra moderní výroby velkoplošných materiálů na bázi dřeva pod taktovkou Kronospanu. Už od roku 1978 zde fungovala největší linka na výrobu dřevotřískových desek v Československu. Na tento základ navázal Kronospan právě v roce 1995, kdy uzavřel kooperační smlouvu s tehdejšími Jihlavskými dřevařskými závody, které místní znali pod zlidovělým názvem Dřevostavba. Od té doby ušla společnost velký kus cesty a dnes patří k největším zaměstnavatelům v Jihlavě a také k nejvýznamnějším evropským výrobcům dřevotřískových desek, OSB desek, laminovaných desek a pracovních desek. Kromě toho je jihlavský Kronospan světovým lídrem ve vývoji a používání nejmodernějších technologií ve výrobě, které snižují negativní dopad na životní prostředí. Kronospan je firma, která přistupuje ke všem projektům inovativně a v mnoha oblastech určuje také směr ostatním. Jak by stručně charakterizovala tuto éru jednatelka Sylva Krechlerová? „Kronospan byl vždy o krok napřed. V každé době pracoval s těmi nejlepšími dostupnými technologiemi a nejzkušenějšími lidmi na vysoké profesionální úrovni.“

Jednatelka Sylva Krechlerová zasvětila Kronospanu celou svoji pracovní kariéru.

Rozvoj postavený na nejmodernějších technologiích

Kronospan se hned od začátku zaměřoval na co nejmodernější způsob výroby. Veškeré staré technologie nahradil novým zařízením. Devadesátá léta byla ve znamení přestavby areálu do podoby moderního závodu. Vše se dělo za provozu. Na místě tehdejší administrativní budovy vyrostla nová expediční hala, která svému účelu slouží dodnes. Z původních budov zůstala do dnešních dnů pouze jedna, a to dispečink kolejové vlečky. „Zbourali jsme starou sušárnu třísek, na kterou Jihlavské dřevařské závody nedokázaly získat potřebná povolení, a postavili jsme zcela novou, moderní sušárnu, která splňovala s předstihem emisní limity,“ vypráví současná jednatelka Sylva Krechlerová, která celou svou pracovní kariéru zasvětila této firmě. S příchodem Kronospanu se změnil i tehdejší socialistický přístup k práci na západní moderní a vysoce efektivní způsob. Firma se dostala z platební neschopnosti a byla schopna rozvoje. Kronospan zainvestoval do první laminační linky zušlechťující dřevotřískové desky.

Tím, jak firma rostla a zvyšovala svůj odbyt, bylo zapotřebí rozšířit stávající linky na povrchovou úpravu desek laminací, takže se postupně postavily další čtyři. Veškeré výrobní linky a technologie zohledňovaly v Kronospanu nejmodernější poznatky z oboru. Proto ve chvíli, kdy jiné firmy o automatizaci a průmyslu 4.0 teprve slyšely, odborníci v jihlavském Kronospanu na projektech automatizovaných systémů už pracovali. Na přelomu tisíciletí spustili v Jihlavě první automatizovanou linku na povrchovou úpravu desek.

K dalšímu rozšíření produktového portfolia došlo po instalaci moderní linky na výrobu pracovních desek a výrazného posunu došla firma investicí do výroby OSB desek. „Linku na OSB desky jsme už před patnácti lety koncipovali tak, aby mohla využívat ekologické pojivo, tedy lepidlo bez formaldehydu,“ přibližuje Sylva Krechlerová a dodává, že OSB desky začal Kronospan vyrábět v roce 2005 a byl první kdo kompletní sortiment OSB vyráběl bez použití lepidla na bázi formaldehydu.

Technik Karel Nápravník se podílel na vývoji speciálního filtračního systému UTWS.

Z Jihlavy do celé Evropy. Kronospan se stal lídrem v inovacích

Majitelé Kronospanu přinášeli od počátku velké změny do všech oblastí fungování firmy. Zaměstnancům poskytli prostor podílet se na rozvoji závodu. Jedním z nich byl i Karel Nápravník, který měl tehdy na starosti technický rozvoj firmy. Dodnes se věnuje vývoji nových technologií a projektů. Jeho řešení se uplatňují po celé Evropě. Společně se svými kolegy vyvinul a zprovoznil speciální filtrační systém nazvaný UTWS, který uznala Evropská komise jako nejvyspělejší technologii současnosti. Tento filtrační systém slouží k redukci nejen prachu, ale i organických látek ze sušáren třísek. V roce 2007 byla Jihlava první na světě, kde byl tento filtrační systém v tak velkém rozsahu instalován. Díky tomu se podařilo minimalizovat emise znečišťujících látek při výrobě dřevotřísky. „Každý projekt je pro nás výzva a každá etapa během těch uplynulých dvaceti pěti let pro mě byla velká zkušenost. Pořád se učíme a poznáváme nové věci. To se mi na této práci líbí,“ svěřuje se Karel Nápravník. Skromný technik z Jihlavy, který vymyslel nejmodernější filtrační technologii, pomáhá se svými kolegy projektovat a modernizovat provozy v dalších závodech Kronospanu v Evropě. Dodává, že právě toto je filosofie firmy a také jeden z důvodů úspěšného fungování po dobu čtvrt století: „Když vidíme, že se některému závodu podařilo něco udělat lépe, tak se inspirujeme, a naopak pomáháme v rámci naší velké nadnárodní společnosti ostatním. Aktuálně například realizujeme pro polský závod ekologizaci výrobní linky na OSB desky.“ V Evropě je jihlavský Kronospan opravdu pojem, dělá dobré jméno nejen městu, ale i Vysočině a celé České republice. Bodejť by ne, vždyť Češi vždy patřili v tomto oboru ke špičce.


Kronologie aneb Jak šel čas v Kronospan Jihlava
Ekologická opatření jihlavského závodu